Jakie są rodzaje kabin prysznicowych?

Wybór odpowiedniej kabiny prysznicowej może stanowić duże wyzwanie, szczególnie dla osób, które nie posiadają odpowiedniej wiedzy. Kabiny różnią się od siebie nie tylko wielkością, czy kształtem, ale również materiałem wykorzystanym do ich produkcji. Na co więc zwracać uwagę, by produkt ten spełniał wszystkie nasze wymagania?

Wypełnienie kabin prysznicowych

Na rynku dostać można wiele rodzajów kabin prysznicowych, które różnią się od siebie m.in wypełneniem. Najbardziej popularna jest kabina prysznicowa szklana. Produkuje się ją z bezpiecznego oraz solidnego szkła hartowanego, którego grubość nie przekracza 8 milimetrów w kabinach profilowych oraz 12 w kabinach bez profili. Szkło to musi odpowiadać różnego rodzaju normom i być wysoce odporne na zarysowania, a w przypadku rozbicia, powinno rozpadać się na niewielkie kawałki, które mają zaokrąglone brzegi. Czasami zdarza się, że szkło pokryte zostało specjalną warstwą chemiczną, której głównym zadaniem jest ograniczanie lub uniemożliwianie gromadzenia się na ścianach osadów z piany lub też osadu wapiennego.

W taki właśnie sposób działa Anti-plaque, dzięki któremu szkło wchodzi w reakcję wraz ze specjalną substancją, w efekcie czego powstaje powłoka, dzięki której ścianki prysznica stają się bardziej odporne na czynniki mechaniczne. Mogą to być również powłoki ochronne nanoszone bezpośrednio na powierzchnię ścianek. Wielu producentów używa różnych nazw dla swoich zabezpieczeń, a są to m.in.: Reflex, Vibo Clear, Clean, Glass Protect, itp.

Kabina prysznicowa ze szkła barwionego

Wielbiciele niestandardowych rozwiązań powinni zainteresować się kabiną prysznicową, do produkcji której wykorzystano szkło barwione w masie lub też ze specjalnie wykończoną powierzchnią (satynowaną, ornamentową lub matowioną). Warto również wiedzieć, że powierzchnia ścianek kabiny może być też zdobiona motywami, które naniesione zostały metodą piaskowania bądź sitodruku. Część producentów oferuje nawet kabiny z naniesionymi już wzorami, a na specjalne zamówienie można ozdobić ścianki metodą grawerowania lub fusingu. Ta druga metoda polega na łączeniu ze sobą różnych gatunków szkła w wysokich temperaturach, dzięki czemu, w efekcie otrzymujemy oryginalne szklane wzory.

Innym rozwiązaniem jest zakup kabiny prysznicowej, której szyba została wyprodukowana z tworzywa. Jest ona o wiele tańsza od szkła, dlatego też wiele osób decyduje się na jej zakup. Powierzchnia tego typu kabiny również może być zabezpieczona przed osadem, co dla ich posiadaczy jest bardzo wygodne. Co równie ważne, szyby polistyrenowe bardzo często mają wytłoczony specjalny wzór, który skutecznie tuszuje naloty wapienne. Bardzo często ścianki mają mniej więcej 2 milimetry grubości i są one jedynie elementem wypełniającym.

Ogromną zaletą tego typu wypełnienia jest fakt, iż można je docinać prostymi narzędziami, co jest szczególnie przydatne w przypadku montażu pod skośnym dachem, bądź też krzywej ściany. Warto jednak zaznaczyć, że polistyren jest nieco mniej odporny na zarysowania i różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne i rozbija się on na ostre kawałki. Mimo, że nie kosztuje on tyle, co szkło, to wyróżnia się dużą odpornością na uderzenia oraz wysokim poziomem elastyczności.

Powłoki ochronne w kabinach prysznicowych

Wielu producentów, w trosce o zadowolenie klientów, pokrywa kabiny prysznicowe specjalnymi powłokami ochronnymi. Przykładowo, szkło hartowane może charakteryzować się przejrzystością i gładkością, a mimo tego, pod mikroskopem, widoczne są pewne nierówności. To właśnie na nich mogą osadzać się zanieczyszczenia, których lepiej jest unikać. Dzięki specjalnym powłokom, szkło staje się jeszcze gładsze, a zabrudzenia spływają wraz z wodą. Powłoki te to także gwarancja łatwości czyszczenia kabiny - niewielkie ślady po wyschniętych kroplach wody można bez problemu usunąć ściereczką oraz łagodnymi środkami chemicznymi.

Istnieją powłoki nanoszone przez producentów szkła, a następnie utwardzane podczas procesu hartowania. Istnieje także możliwość nakładania preparatów na zimno, dzięki czemu tworzona jest jednorodna warstwa chemiczna bezpośrednio związana ze szkłem, która w znaczny sposób wygładza jego powierzchnię. Dzięki takim powłokom krople są odpychane od szkła, nie zalegają na jego powierzchni i szybko spływają, zabierając jednocześnie osad, który nie zdąży wniknąć w pory.

Oczywiście trwałość powłoki zależy w głównej mierze od składu chemicznego wody. Szacuje się, że powłoka, która nie została zakonserwowana, wytrzyma od 6 miesięcy do nawet 5 lat, a w sytuacji, gdy będziemy o nią dbać, może działać nawet 10 lat. Na rynku nabyć można również preparaty, które nakładane są na drzwi oraz ścianki kabiny, zwiększające żywotność powłoki ochronnej. Zabieg ten nie jest skomplikowany, ponieważ środki te bardzo często mają konsystencję pianki. W pierwszej kolejności należy jednak dokładnie oczyścić powierzchnię kabiny z zanieczyszczeń oraz nagromadzonego osadu.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment