Jaką wannę wybrać?

Urządzając dom, czy też remontując samą łazienkę, stajemy przed wieloma różnymi dylematami. Łazienka jest przestrzenią używaną każdego dnia, dlatego też warto zadbać o to, by przebywanie w niej było możliwie jak najbardziej przyjemne oraz komfortowe. Niezwykle istotny jest wybór odpowiedniej wanny - w końcu będzie to miejsce nie tylko wykonywania zabiegów higienicznych, ale również relaksu.

Ważny jest kształt oraz wielkość

Wanna jest produktem nabywanym na wiele lat, dlatego też jej wybór powinien być podyktowany przede wszystkim naszymi oczekiwaniami. Przed jej zakupem warto dokładnie zastanowić się, jaki ma mieć ona kształt oraz wielkość. Wybierając wannę do łazienki należy dobrze oszacować, jak dużą przestrzenią dysponujemy. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko samo miejsce na wannę, ale też odległości od sąsiadujących z nią sprzętów. W sytuacji, w której mamy dość dużo wolnej przestrzeni, możemy zdecydować się na wannę dwuosobową narożną. W sytuacji, gdy łazienka nie jest zbyt wielka, doskonałym wyjściem może okazać się zakup wanny prostokątnej, czy też asymetrycznej narożnej. Podstawowym kryterium wyboru jest przede wszystkim wielkość, kształt, jak i rodzaj materiału użytego do jej produkcji.

Tradycyjne i najczęściej spotykane wanny są w kształcie prostokąta, a ich długość waha się zazwyczaj od 120 do 200 centymetrów, zaś szerokość od 70 do 100 centymetrów. W wielu przypadkach otwory odpływowe oraz przelewowe znajdują się na krótszym boku. Wanny te bardzo łatwo jest obudować glazurą, w przypadku takiej chęci. Wanna ta odnajdzie się niemalże w każdej łazience, niezależnie od stylu, w jakim została zaprojektowana. Będzie tworzyć spójną i harmonijną całość zarówno z wnętrzami nowoczesnymi, jak i tymi o nieco bardziej klasycznym charakterze.

Dużą popularnością cieszą się wanny o nieco bardziej nietypowych kształtach. Mowa tu przede wszystkim o wannach narożnych (symetrycznych bądź asymetrycznych), pięciokątnych, sześciokątnych lub też zaokrąglonych. Zazwyczaj długość boków wanien symetrycznych wynosi od 130 do 157 centymetrów, zaś jeśli mowa o wannach asymetrycznych, ich dłuższe boki wahają się między 150-175 centymetrów, a krótsze między 75-157 centymetrów. Warto również wiedzieć, że wanny asymetryczne produkowane są zarówno w wersji prawej, jak i lewej. Natomiast wanny narożne można, podobnie, jak ma to miejsce w przypadku wanien prostokątnych, obudować glazurą.

W łazienkach ekskluzywnych można spotkać także wanny okrągłe lub też w kształcie elipsy. Bardzo często wpuszcza się je w podłogę, a następnie obudowuje dopasowanymi płytkami. Zazwyczaj mają one głębokość wahającą się między 38 a 47 centymetrami. Są to wanny spotykane stosunkowo rzadko, jednakże prezentują się one bardzo elegancko i nie da się przejść obok nich obojętnie.

Jaki materiał będzie najlepszy?

Często wybieranymi wannami są te wykonane z akrylu, do produkcji których wykorzystuje się płyty o grubości wynoszącej mniej więcej 5 milimetrów. Akryl może być zarówno dwu-, jak i trzywarstwowy, wzmocniony dodatkowo żywicą poliestrową, bądź też szklanym włóknem. Wanny akrylowe charakteryzują się dużą wytrzymałością oraz wysoką jakością. Są one również odporne na zarysowania, środki chemiczne oraz ścieranie, co sprawia, że ich zakup jest doskonałą inwestycją na bardzo długi czas. Co równie ważne, powierzchnia akrylu jest ciepła w dotyku, co wpływa na komfort użytkowania wanny.

Z akrylu z łatwością można formować różnego rodzaju kształtu, co oznacza, że istnieje możliwość tworzenia zagłówków, czy też podłokietników, wpływających pozytywnie na wygodę podczas kąpieli. Wielu producentów dysponuje wannami połyskującymi lub też matowymi. Są one bardzo lekkie, dzięki czemu zarówno ich transport, jak i montaż nie powinien sprawiać większego problemu.

Wanny stalowe - charakterystyka

Wanny stalowe wykonywane są z blachy stalowej, której grubość nie przekracza zazwyczaj 6 milimetrów oraz pokrywane warstwą emalii. Zazwyczaj dostępne są do nabycia w wersji prostokątnej, jednakże istnieje możliwość zakupu wanien różnie wyprofilowanych (przykładowo zwężanych ku środkowi). W celu zwiększenia bezpieczeństwa użytkowania wanien stalowych, część z nich została wyposażona w praktyce, antypoślizgowe dnia. Są one nieco cięższe od wanien akrylowych, jednakże w dalszym ciągu znajdują one szerokie grono swoich zwolenników.

Wanny stalowe są popularne również przez wzgląd na swoją atrakcyjną cenę, która jest nieco niższa, niż jak miałoby to miejsce w przypadku wanny akrylowej. Co więcej, pokryte są one wyżej już wspomnianą warstwą emalii, dzięki której bez ryzyka uszkodzenia wanny, można stosować chemiczne środki czystości. Wszystko to sprawia, że wanny stalowe są bardzo trwałe, a ich zakup jest doskonałą i korzystną inwestycją na bardzo długi czas.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment