- Kategoria: Porady techniczne
- Autor: 123Łazienka
- Dodano:
W dzisiejszych czasach wybór odpowiedniej kabiny prysznicowej może być kłopotliwy, a wszystko to przez szeroki asortyment wielu producentów. Jest to element wyposażenia łazienki, który użytkowany jest każdego dnia, dlatego też warto dokładnie zastanowić się nad parametrami oraz cechami, jakimi charakteryzuje się dana kabina, tak, by jej zakup był w pełni satysfakcjonujący.
Ważna jest wielkość
Za optymalną wielkość kabin prysznicowych uważa się te o wymiarach podstawy 90x90 centymetrów, lecz w przypadku, gdy dysponujemy niewielką ilością miejsca, możemy nabyć również te o wymiarach 80x80 centymetrów. Jeżeli zaś rezygnujemy z zakupu klasycznej kabiny prostokątnej, warto rozejrzeć się za modelami asymetrycznymi, przykładowo 70x90 centymetrów. Wielu producentów ma w swoim asortymencie także kabiny na planie prostokąta, których co najmniej jeden bok podstawy wynosi 100, a nawet 140 centymetrów. Nie bez znaczenia jest także ich wysokość. Najwyższe dostępne do nabycia kabiny mają zazwyczaj 200 lub 220 centymetrów, natomiast najniższe, których przeznaczeniem są głębokie brodziki, około 170 centymetrów.
Różne rodzaje kabin prysznicowych
Decydując się na zakup kabiny prysznicowej, należy zdecydować się, w jakim dokładnie miejscu umieszczony zostanie prysznic - w rogu pomieszczenia, przy ścianie, we wnęce, czy może na środku? Daje to możliwość dopasowania jego kształtu do wybranego miejsca, jak również wielkości łazienki. Najchętniej wybieranym rodzajem kabiny, szczególnie w pomieszczeniach o niewielkim metrażu, jest kabina narożna. Niewiele miejsca zajmuje także kabina znajdująca się we wnęce, która dodatkowo nie jest droga do skonstruowania - wystarczy bowiem nabyć drzwi oraz brodzik.
Posiadacze dużych łazienek mogą zdecydować się na zakup kabiny o niestandardowym kształcie i większych wymiarach, co wpływa na komfort kąpieli, również w kilka osób, co jest szczególnie ważne w przypadku rodzin z małymi dziećmi. Warto również wiedzieć, że kabiny prysznicowe można podzielić na dwa rodzaje: kabiny natryskowe oraz wielofunkcyjne, co jest związane przede wszystkim z ich funkcjami oraz budową.
Jakie są typy kabin natryskowych?
Kabiny natryskowe mogą mieć różne rodzaje. Dzielą się one na:
- kabiny natryskowe narożne - montowane w narożniku, wykorzystują dwie ściany znajdujące się w łazience. Mogą mieć kształt wycinka koła, pięciokąta, trójkąta, kwadratu lub też kształt asymetryczny. Tego typu modele dedykowane są zarówno dużym, jak i nieco mniejszym łazienkom,
- kabiny natryskowe przyścienne - znajdują się przy ścianie łazienki, jednakże w tym przypadku wystarczy tylko jedna. Zajmują one o wiele więcej miejsca, niż ma to miejsce w przypadku typowych kabin narożnych, ponieważ zdecydowanie “wchodzą” w łazienkową przestrzeń. Na rynku dostać można wiele różnych ich kształtów, w tym również kabiny walk-in.
Kabiny natryskowe to także modele wolnostojące, dedykowane łazienkom o dużym metrażu. Kabiny te w ogóle nie dotykają ścian, ponieważ stanowią one odrębną całość. Warto podkreślić, że decyzję o zakupie kabiny wolnostojącej należy podjąć już na etapie projektowania instalacji, tak, by fachowiec mógł wyprowadzić w wybranym miejscu podejścia wodne oraz kanalizacyjne. Jednakże najchętniej kupowanym modelem jest kabina półokrągła, ponieważ sprawdzi się ona również w małych łazienkach. Jej zaletą jest też bardzo dobra komunikacja między poszczególnymi strefami łazienki.
Cena kabiny prysznicowej
Dobra kabina prysznicowa kosztuje od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Jej cena uzależniona jest przede wszystkim od materiału, jakiego użyto do wykonania ścianki - te nieco droższe wyprodukowano ze szkła. Oddzielną cenę stanowi także brodzik. Ścianki kabiny z tworzywa są bardzo często wybierane nie tylko ze względu na niższy koszt, ale także lekkość. Warto jednak podkreślić, że nie są one aż tak efektowne, jak miałoby to miejsce w przypadku ścianek wykonanych ze szkła. Cena kabiny prysznicowej zależy także od zawiasów i profili znajdujących się w drzwiach. Szacuje się, że najtańsze z nich można dostać już za 700 złotych, zaś ceny tych z górnej półki wahają się między 2000 a 3000 złotych.
Komentarze