Jak zabudować rury w łazience

Łazienka to jedno z ważniejszych miejsc w każdym domu. W dzisiejszych czasach nie jest już tylko miejscem służącym do przeprowadzania codziennych procesów pielęgnacyjnych. Ma ona znacznie większe znacznie. Służy do relaksu i odpoczynku po ciężkim dniu pracy, dlatego niezwykle ważny jest jej wystrój i wykończenie. Musi być również funkcjonalna i wygodna w użytkowaniu, dlatego wybierając do niej meble czy sprzęty, należy kierować się głównie jakością. Muszą być one przede wszystkim odporne na działanie wody czy wilgoci. Łazienka powinna posiadać również określone walory estetyczne, aby zapewniać miły i przyjemny wypoczynek. Należy zwrócić również uwagę na wystające rury, które mogą zaburzyć koncepcję aranżacyjną. Istnieje wiele sposobów, dzięki którym można je ukryć, aby nadać całości niepowtarzalny wygląd.

Płyty kartonowo-gipsowe

Rury grzewcze i sanitarne mogą negatywnie wpłynąć na wygląd łazienki. Warto więc przeznaczyć na ich zabudowę odpowiednią ilość czasu. W dzisiejszych czasach niezwykle popularnym rozwiązaniem jest stosowanie kartonowo-gipsowych płyt. Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, jest określenie przewidywanej wilgotności powietrza. Występuje ona zwłaszcza w małych łazienkach bez okien, gdzie przepływ powietrza jest znacznie utrudniony. W takim celu stosuje się zielone, impregnowane płyty, które wykazują właściwości wodoodporne. Dobrym rozwiązaniem jest również montaż wodoodpornych sklejek.

Płyty kartonowo-gipsowe umożliwiają tworzenie płaskich i gładkich powierzchni, które można dowolnie kształtować, aby dopasować je do wyglądu łazienki. Często spotykane są one pod postacią łuków czy asymetrycznych wygięć, które dobrze kryją nawet najbardziej skomplikowane instalacje sanitarne. Powierzchnię płyt można pomalować za pomocą specjalnej farby albo położyć na niej kafelki łazienkowe.

Zabudowa rur gazowych

Zabudowa rur gazowych wymaga przestrzegania określonych przepisów. Instalacja gazowa jest niezwykle ważna, dlatego wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Decydując się na jej zabudowę wykonaną z płyt kartonowo-gipsowych, należy pamiętać o zostawieniu otworów wentylacyjnych, aby w razie problemów można było natychmiast dostać się do rur. Często stosuje się do tego również usuwalną masę tynkarską, która stanowi cienką warstwę tynku akrylowego. Taka konstrukcja powinna pozwalać na łatwy demontaż.

Zabudowa rur grzewczych

W dawnych czasach rury centralnego ogrzewania ukrywało się za zasłonami, które nie zawsze stanowiły element dekoracyjny wnętrza. Często też powodowały one optyczne pomniejszenie pomieszczenia, dlatego w dzisiejszych czasach już się tego nie robi. Bardzo często spotyka się rury pomalowane za pomocą farby o odcieniu zbliżonym do koloru ściany. Pozwala to w sprytny sposób zamaskować te elementy i zmniejszyć ich widoczność. Nieco droższym, ale najlepszym z możliwych rozwiązaniem jest zastosowanie płyt kartonowo-gipsowych. Za ich pomocą można w estetyczny sposób ukryć nawet najbardziej zniszczone rury. Umożliwiają one zamontowanie w nich oświetlenia czy niewielkich półek na rzeczy codziennego użytku.

Wiele osób decyduje się również na zabudowę grzejników. Należy pamiętać, że nie mogą być one całkowicie przykryte, więc warto zatroszczyć się o odpowiednie otwory, warunkujące przepływ powietrza. Umożliwiają one również szybką dostęp do instalacji w przypadku awarii grzejnika.

Zabudowa wanny

Decydując się na wannę w zabudowie, warto zastosować impregnowaną płytę kartonowo-gipsową. Ta zielona osłona chroni przed działaniem wody i wilgoci, które w łazience mogłyby wyrządzić naprawdę dużo szkód. Następnie na powierzchnię można położyć dowolny materiał ozdobny. Najczęściej są to płytki ceramiczne, które dzięki swojej wytrzymałości i odporności są w stanie przetrwać lata. Dużo osób decyduje się również na tapetę lub zwykłą farbę. Dzięki temu można dowolnie zaaranżować własną wannę i dopasować ją do wyglądu całej łazienki. Należy pamiętać, aby zapewnić łatwy dostęp do syfonu, aby móc go w każdej chwili wyczyścić. Decydując się na glazurę ceramiczną, trzeba zostawić jedną maskującą płytkę mocowaną na magnesy czy drzwi rewizyjne, aby zapewnić szybki dostęp do instalacji zamieszczonej pod wanną.

Rury w okolicach okna

Bardzo nieestetycznie wyglądają również rury znajdujące się w okolicach okna. Ich ukrycie jest niezwykle proste i nie powinno sprawić większych problemów. Wystarczy zainteresować się dobrze kryjącymi zasłonami. W przypadku rur pionowych należy powiesić je tuż pod samym sufitem, aby mieć pewność, że dobrze je zakryją. Takie rozwiązanie pozwala również na wykorzystanie zasłony, jako elementu dekoracyjnego. Jej kolor i wzór można dopasować bezpośrednio do wystroju łazienki.

Systemy podtynkowe

Systemy podtynkowe stosowane są podczas montażu elementów wyposażenia łazienki. Dzięki nim można w szybki i wygodny sposób ukryć stelaż WC, który wygląda naprawdę nieestetyczne. Montuje się go jeszcze przed położeniem płytek, dlatego należy rozważać to rozwiązanie odpowiednio wcześnie. Umożliwiają montaż wiszących elementów, dlatego są w dzisiejszych czasach niezwykle popularne

Pierwszym typem stelaży są stelaże służące do lekkiej zabudowy. Okładane są płytą gipsową, przez co są mniej wytrzymałe, jednak gwarantują stabilność i bezpieczeństwo użytkowania. Drugi typ służy do ciężkiej zabudowy i wmurowany jest w ściany z cegły. Wiesza się na nich miski ustępowe, bidety, a rzadziej umywalki. Można je bez większych problemów otynkować i pokryć płytkami ceramicznymi.

Rury na suficie

W mniejszych łazienkach można z powodzeniem zbudować cały sufit wraz ze wszystkimi rurami, które się na nim znajdują. Doprowadzi to do nieznacznego zmniejszenia wysokości pomieszczenia, ale też do wyrównania jego powierzchni. Korzystając z płyt kartonowo-gipsowych można dodatkowo wykonać niebanalne zdobienia, kształtując z materiału ciekawe faktury. W niektórych przypadkach, kiedy rury nie są aż tak widoczne, można pokusić się o ich pomalowanie. W przypadku wysokich kamienic świetnie sprawdzi się nierzucająca w oczy biała farba.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment