Jak słuchawka prysznicowa wpływa na oszczędność wody?

Nie od dzisiaj wiadomo, że niskie zużycie wody dla każdego z nas jest jednym z głównych czynników, na który zwracamy uwagę przy wyborze armatury sanitarnej. Jeśli mamy możliwość wyboru pod względem oszczędności, to warto zainwestować i ograniczyć nasz budżet domowy do minimum. Parametr zużycia wody jest uzależniony od kilku elementów – jednym z nich jest sama słuchawka prysznicowa, która w zależności od modelu wyposażona jest w szereg innowacyjnych rozwiązań mających wpływ na niższe zużycie wody w naszej łazience.

Słuchawka wyposażona w aerator

Aerator, inaczej perlator, to nakładka w formie pierścienia wyposażona w sitko, które wsuwa się na baterię lub słuchawkę prysznicową. Podciśnienie, które wytwarza się podczas wypływu wody, jest połączone z naturalnym powietrzem. Sprawia to wrażenie podwójnej ilości wody. Jest to tylko złudne wrażenie, a w praktyce z wylewki dostaje się o połowę mniejsza ilość wody.

Perlator można kupić osobno, a rynek oferuje nam dwa rodzaje urządzeń:

  • perlator z gwintem wewnętrznym
  • perlator z gwintem zewnętrznym.

Wybór perlatora zależy wyłącznie od posiadanej przez klienta baterii, dlatego przy jej zakupie warto skonsultować się z obsługą sklepu, która doradzi i pomoże nam wybrać odpowiedni perlator. Dodatkową atrakcją jest wybór odpowiedniego podświetlenia LED, który wpływa na kolor wody. To bardzo fajny motyw dla rodzin z dziećmi. Jest to oryginalne rozwiązanie, które u najmłodszych pomoże kształtować nawyki codziennej higieny. Ponadto uśmiech dzieci będzie radością dla rodziców.

Ogranicznik przepływu wody

Sama słuchawka prysznicowa to oszczędność dla naszej kieszeni. Wiadomo, że kąpiel w wannie też ma swoje zalety – wylegiwanie się w niej godzinami dla niektórych jest jedynym relaksem, ale bardzo często wiąże się to z większymi rachunkami za wodę. Odpowiednia słuchawka prysznicowa może przynieść odpowiednie ukojenie i odpoczynek dla naszego ciała podobnie jak wanna, a zyskamy większą oszczędność wody.

Dodatkowo słuchawka prysznicowa może być wyposażona w ogranicznik przepływu wody, który wiąże się z ekologiczną kąpielą. Jest to możliwe dzięki wbudowanej w rączce odpowiedniej sygnalizacji LED. Na rączce od słuchawki prysznicowej mamy podświetlenie, które informuje nas o zużyciu wody podczas korzystania z prysznica. Poszczególne kolory wskazują, ile powinien trwać prysznic. Kolor zielony, czyli eko, jest najbardziej oszczędny. Jeśli pojawi się kolor czerwony, to znak, że pora skończyć kąpiel. Rynek oferuje nam coraz więcej możliwości, które wpływają na oszczędność wody – w dużej mierze wynika to z problemów ze zmniejszającymi się zasobami wodnymi na całym świecie. Każda kropla wody, nie tylko w Afryce, jest na wagę złota.

Bateria termostatyczna

Jeżeli uwielbiasz kąpiel, a denerwuje Cię każdorazowe ustawianie temperatury wody, czas zainwestować w baterię termostatyczną. Dzięki jednorazowemu ustawieniu wody będziemy mieć stale ustawioną temperaturę zgodną z indywidualnymi preferencjami i potrzebami.

Jak element termostatyczny może regulować wodę? Otóż w środku baterii wbudowany jest mechanizm odpowiedzialny za mieszanie wody ciepłej z zimną, czyli takiej, którą sobie sami ustawimy na pokrętle. Temperaturę można ustawiać w zakresie od 15 do 60 stopni z dokładnością do 1 stopnia. Większość baterii ma blokadę temperatury przeciw niekontrolowanemu jej podwyższeniu, dzięki czemu nie musimy już obawiać się przypadkowego poparzenia. Baterie termostatyczne występują w różnych kolorach i kształtach, dlatego idealnie możemy dopasować wybrany model do stylu panującego w łazience. Odpowiednio dobrany produkt będzie doskonale komponował się z nowoczesną słuchawką prysznicową oraz wanną lub kabiną.

Oszczędzaj wodę, kierując się kilkoma praktycznymi wskazówkami

Nie planujesz w najbliższej przyszłości wymiany armatury? Nic nie szkodzi! Istnieje kilka praktycznych trików, które pozwalają na zaoszczędzenie wody podczas każdorazowej kąpieli. Mniejsze zużycie wody i odczuwalnie mniejsze rachunki uzyskasz, kierując się nimi na co dzień.

  • Jeśli tylko możesz, zmniejszaj temperaturę wody podczas kąpieli – latem rewelacyjnie sprawdzą się chłodniejsze prysznice, zimą zaś wystarczy minimalnie zredukować temperaturę o zaledwie kilka stopni.
  • Skróć czas kąpieli, ograniczając się do niezbędnego minimum.
  • Ogranicz siłę strumienia wody, ustawiając kurek mniej więcej na „połowie” – wolniejszy przepływ skutecznie poradzi sobie z pianą i korzystnie odbije się na domowym budżecie.
  • Umieszczaj słuchawkę prysznicową bliżej ciała – ten z pozoru prosty zabieg zapobiega rozpraszaniu się strumienia wody, w wyniku czego woda nie wychładza się, spadając na skórę.
  • Trzymaj kosmetyki w zasięgu dłoni – wiele czasu podczas kąpieli tracimy na poszukiwania mydła czy szamponu, dlatego planując przestrzeń pod prysznicem, zadbaj o to, by wszystko, czego potrzebujesz, znalazło się w blisko Ciebie.
  • Wyłączaj wodę, wykonując inne czynności – poszukiwania szamponu czy namydlanie ciała możesz wykonywać po wcześniejszym zakręcaniu kurka z wodą, dzięki czemu możesz zaoszczędzić kilkanaście litrów wody podczas jednorazowego prysznica.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment