Ile płytek potrzebujesz do łazienki - Jak to obliczyć

Aranżacja łazienki jest niezwykle trudnym i skomplikowanym zadaniem, które wymaga odpowiedniej wiedzy technicznej i dobrego przygotowania. Łazienka jest miejscem codziennego dbania o higienę, gdzie można się również zrelaksować i odprężyć po ciężkim dniu w pracy. Nic więc dziwnego, że każdy chce, aby wyglądała ona jak najlepiej. Oprócz walorów estetycznych, które można uzyskać, starannie wybierając meble, sprzęty i dodatki, łazienka powinna być również funkcjonalna i komfortowa. Należy zadbać o odpowiedniej jakości wyposażenie, które mimo niesprzyjających warunków przetrwa długie lata. Warto zainteresować się również płytkami, które jako materiał wykończeniowy odporny na wodę świetnie sprawdzają się zarówno na podłodze, jak i ścianach łazienki.

Dlaczego właśnie płytki

W łazienkach, zwłaszcza w tych o małej powierzchni, często panują warunki dużej wilgotności. Chcąc dobrze zabezpieczyć ściany i posadzkę przed negatywnym działaniem wody, należy zastosować najwyższej jakości produkty. Nic nie radzi sobie tak dobrze, jak płytki ceramiczne. Wykonane z najlepszych gatunkowo surowców nie wchłaniają wody, dlatego świetnie sprawdzą się nawet w łazienkach bez okien. Są one również odporne na działanie czynników mechanicznych, takich jak zarysowania czy nacisk wywołany przez sprzęty codziennego użytku.

Za pomocą płytek można również ułożyć niebanalne wzory na ścianach. Większość sklepów oprócz prostych płytek bazowych posiada elementy o charakterze dekoracyjnym. Są to wielobarwne mozaiki, płytki z motywami roślinnymi czy szklane listwy. Za ich pomocą można zaaranżować łazienkę zgodnie z bieżącymi trendami i własnymi upodobaniami.

Stopień pokrycia

Płytki można położyć zarówno na podłodze, jak i na ścianie w łazience. Ludzie jednak często świadomie rezygnują z ułożenia ich na części ścian, aby zminimalizować koszty. Warto już na etapie planowania ustalić, jaka część łazienki będzie nimi wyłożona. Są one polecane zwłaszcza na podłogi, które narażone są na bezpośredni kontakt z wodą. Ściany można pokryć za pomocą specjalnych wodoodpornych farb lub tapet.

Niektórzy decydują się na ułożenie płytek tylko na kilku ścianach, aby osiągnąć zamierzony efekt wnętrzarski. Pozostałe malują kolorowymi farbami, aby uzyskać spójną kompozycję. Często spotyka się też kafelki ścienne ułożone tylko do połowy. W niektórych przypadkach nie ma potrzeby, aby stosować je na całej powierzchni. Warto dużo wcześniej ustalić, jaka część będzie nimi pokryta.

Wielkość łazienki

Mając w głowie pierwotny plan łazienki, można przystąpić do obliczania dokładnej liczby potrzebnych płytek. Aby dobrze to zrobić, należy dokładnie wymierzyć ściany łazienki, uwzględniając jej szerokość i wysokość.

Obliczając liczbę potrzebnych płytek ściennych, należy zmierzyć szerokość każdej ściany, a następnie zsumować wszystkie wyniki. Wartość tę należy pomnożyć przez wysokość, aby uzyskać poprawny wyniki. Nie należy odejmować przewidywanych miejsc na okna czy drzwi, ponieważ zawsze trzeba liczyć się ze stratami i być na nie dobrze przygotowanym. W przypadku płytek podłogowych należy zmierzyć ich długość i szerokość, a następnie pomnożyć uzyskane wymiary. W taki oto sposób można dokonać szacunkowych obliczeń.

Płytki dekoracyjne

Samodzielnie aranżując łazienkę, należy wziąć pod uwagę również płytki o charakterze dekoracyjnym. Zazwyczaj mają one inne niż klasyczne płytki kształty. Często występują pod postacią cienkich i podłużnych listew czy niewymiarowych mozaik. Do ich zakupu trzeba się dobrze przygotować.

Po pierwsze należy zaplanować wygląd i rozmieszczenie płytek na ścianie. W sklepach często można spotkać gotowe kolekcje z elementami dekoracyjnymi, które łatwo ze sobą skomponować. Warto zakupić większą liczbę płytek ozdobnych, aby mieć zabezpieczenie w przypadku ich uszkodzenia. Oferta sklepów bardzo szybko się zmienia, więc nikt nie jest w stanie zagwarantować, że dzisiejsze modele będą sprzedawane w przyszłości.

O czym warto pamiętać

Zamawiając płytki do własnej łazienki, należy zawsze zamówić większą liczbę, niż przewiduje się wykorzystać. Płytki, mimo że są naprawdę odporne na uszkodzenia i pęknięcia, czasem się psują. Warto być na taką ewentualność przygotowanym. Bardzo duże znaczenie w obliczaniu liczby potrzebnych elementów ma również sposób układania płytek. Decydując się na klasyczną wersję, należy zamówić 10% więcej przy powierzchni do 10 m², 5% więcej przy powierzchni od 10 do 50 m² i 3% więcej przy powierzchni do 50 m². W przypadku układania płytek karo ilość ta będzie dwa razy większa. Wynika to z konieczności docięcia płytek.

Chcąc zminimalizować straty, warto się do tego odpowiednio przygotować. Wiele osób na początku robi szkic, aby upewnić się, że takie ułożenie płytek będzie satysfakcjonujące. Warto zamówić również odpowiednią ilość kleju czy zaprawy, aby nie robić niepotrzebnych przerw podczas pracy. W razie niewykorzystania wszystkich zakupionych elementów warto zostawić sobie kilka sztuk każdego modelu, aby być dobrze zabezpieczonym. Jeżeli kalkulacje znacznie różniły się od stanu faktycznego i płytek zostało bardzo dużo – zawsze można je sprzedać, aby odzyskać chociaż część poniesionych kosztów.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment