Dlaczego wanny prostokątne?

Mimo że na dzisiejszym rynku urządzeń sanitarnych wybierać możemy w ogromnej ilości najróżniejszych form oraz kształtów wanien, to właśnie te prostokątne od wielu lat pozostają najbardziej lubianym i najczęściej wybieranym przez klientów rozwiązaniem. Dzieje się tak, ponieważ posiada ona liczne zalety, które przekładają się na komfort jej użytkowania na co dzień.

Klasyka nie wychodzi z mody

Chociaż projektanci pracujący w firmach produkujących rozwiązania łazienkowe dwoją się i troją, by stworzyć jak najlepsze kabiny prysznicowe, które poza oczywistą korzyścią z oszczędności miejsca będą również mogły zaoferować domownikom wygodę, wciąż nie są w stanie dorównać komfortowi, jaki daje wyłącznie relaksująca, długa kąpiel w wannie. Właśnie z tego powodu budując, czy też remontując domy i mieszkania, niemal wszyscy starają się, by w ich łazienkach znalazło się miejsce na ich zdaniem niezbędny element takiej przestrzeni, czyli wanny prostokątne. Jest to najbardziej klasyczny, tradycyjny kształt, który po dzisiejszy dzień jest niezwykle popularny i nie ma czemu się dziwić, bowiem właśnie takiego rodzaju wanna jest w stanie zapewnić najwyższy poziom relaksu podczas kąpieli zawsze wtedy kiedy wracamy zmęczeni po długim dniu pracy, albo chcemy pozbyć się męczącego nas stresu.

Jak wybrać idealną wannę prostokątną?

Wybierając do naszej łazienki rozwiązanie, jakim jest wanna prostokątna, musimy w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na kilka niezmiernie ważnych pytań. Przede wszystkim, jaką dysponujemy przestrzenią oraz jaką część tej przestrzeni jesteśmy w stanie przeznaczyć pod montaż wanny, by pozostałe, niezbędne w łazience rzeczy, takie jak na przykład pralka, umywalka, czy meble, znalazły tam również swoje miejsce i by całość była komfortowa, nie zagracona. Te najbardziej tradycyjne wanny prostokątne będą miały długość od około 120 do nawet 200 centymetrów, zaś ich szerokość wynosić będzie od 70 do 100 centymetrów. Oczywiście im większa wanna, tym większy komfort kąpieli, ale w tym miejscu należy zaznaczyć, że niebagatelne znaczenia ma również... wzrost domowników. Mężczyzna o wzroście poniżej 170 centymetrów dla wygody potrzebować będzie oczywiście mniejszej wanny, niż na przykład zawodowy koszykarz. Właśnie dlatego wybór powinien być zawsze poprzedzony przymiarkami, w zupełnej ostateczności można przecież nawet wejść do wanny w sklepie i sprawdzić, czy będzie nam w niej wygodnie.

Następny wybór w kolejności to materiał. Wanna prostokątna może być wykonana z jednego z trzech najbardziej popularnych materiałów: stali, żeliwa, a także akrylu. Pierwszy rodzaj wykonywany jest z blachy, na którą potem nanoszona jest zabezpieczająca powłoka emaliowana. Wanny stalowe są ciężki, szybko tracą ciepło, co powoduje dyskomfort konieczności uzupełniania ciepłej wody, są natomiast niezwykle wytrzymałe na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Z kolei produkty wykonane z żeliwa charakteryzować się będą jeszcze większą wagą niż te stalowe, osiągając nierzadko nawet wagę 100 kilogramów, co powodować może nieliche problemy przy transporcie, wniesieniu oraz montażu. W rekompensacie za to natomiast są one wytrzymałe i tracą ciepło wolniej, niż stalowe. Od kilkunastu lat coraz bardziej popularnym rozwiązaniem stają wanny prostokątne wykonane z akrylu. Materiał ten jest ciepły, dobrze trzyma temperaturę wody, a co najważniejsze, jest niezwykle lekki. Niestety jest on też dość delikatny i nie może być czyszczony wszystkimi środkami chemicznymi, ale wyłącznie tymi słabszymi, albo wręcz dedykowanymi do materiałów akrylowych.

Idealnie umieszczona wanna prostokątna to komfort na lata

Wreszcie montując wannę prostokątną w naszej łazience musimy także pamiętać o tym, by była ona częścią większej całości, jaką jest przestrzeń łazienki. Musi ona być zatem spójna stylistycznie z pozostałymi elementami wystroju, jak płytki naścienne, czy też meble oraz inna biała ceramika jak umywalki i miski klozetowe. Aby mieć pewność, że całość będzie ze sobą współgrać, warto najpierw obejrzeć gotowe rozwiązania, dostępne w internecie, albo w salonach sprzedaży, wówczas podejmowanie decyzji powinno być o wiele prostsze i obarczone mniejszym ryzykiem. Warto pamiętać by obok wybranej przez nas wanny narożnej znalazło się odpowiednio dużo miejsce na ustawienie wszystkich akcesoriów łazienkowych oraz kosmetyków, by w zasięgu ręki znajdowały się także ręczniki, wreszcie warto również pomyśleć o takich zbytkach, jak miejsce na świece, czy lampkę wina do kąpieli. Dzięki temu stworzymy dla siebie i dla swojej rodziny idealne wnętrze, w którym przebywanie będzie zawsze najwyższą przyjemnością.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment