Bidet do łazienki - co warto o nim wiedzieć?

Urządzając łazienkę lub planując jej remont, staramy się, aby odmienione wnętrze było bardziej stylowe i funkcjonalne – oczekiwania najbardziej wymagających klientów spełniają producenci armatury i ceramiki łazienkowej oferujący szeroki wybór produktów idealnych do wnętrz w różnym stylu. Jednym z rozwiązań, które cieszy się coraz większą popularnością w Polsce, jest bidet – ten praktyczny element wyposażenia może stanowić również elegancki element dekoracyjny. Wybór idealnego modelu często jest jednak źródłem problemu ze względu na różne zdania dotyczące funkcji oraz specyficzne cechy wyróżniające tego typu urządzenia sanitarne. Co warto wiedzieć o bidecie, zanim udamy się na zakupy.

Czym jest bidet i jak z niego korzystać

Bidet to jedno z najbardziej przydatnych urządzeń ceramiki łazienkowej, które bardzo łatwo pomylić z miską ustępową – i jedno, i drugie ma podobny kształt, wymiary i wykonane jest z takich samych materiałów. Jedną z podstawowych funkcji bidetu jest podmywanie miejsc intymnych zaraz po skorzystaniu z toalety – nie powinien więc nikogo dziwić widok obydwu tych urządzeń zamontowanych w niewielkiej odległości od siebie. Co najważniejsze – klasyczny bidet nie jest drogim elementem wyposażenia łazienki, a z czasem staje się coraz bardziej powszechnym rozwiązaniem w polskich domach.

Korzystanie z bidetu również nie powinno sprawiać nikomu trudności – dzięki opływowym kształtom można korzystać z niego, siedząc przodem do baterii lub tyłem do niej. Pierwsza wersja jest zdecydowanie bardziej komfortowa, dzięki temu, że umożliwia swobodne operowanie baterią oraz daje możliwość ustawienia strumienia wody i jego temperatury. Często zdarza się, że bidet ma dwa kurki – z zimną i ciepłą wodą. Część urządzeń dostępnych na rynku ma również wbudowaną suszarkę, która umożliwia szybkie osuszenie umytego miejsca, bez konieczności używania ręczników jednorazowych lub papieru toaletowego. Ważne jest, żeby nie wrzucać zużytego papieru toaletowego do bidetu, ponieważ grozi to zapchaniem instalacji.

Kiedy warto zainstalować bidet w łazience

W dzisiejszych czasach bidet uważa się za bardzo przydatny element wyposażenia łazienki, dlatego urządzając toaletę, warto wziąć pod uwagę jego instalację. Urządzenie służy w większości przypadków do szybkiego podmywania miejsc intymnych po skorzystaniu z toalety. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wysoki poziom higieny. Ze względu na zastosowanie bidetu montuje się go najczęściej w pobliżu ubikacji. Rozwiązanie często wykorzystuje się także do wygodnego mycia nóg. Szczególnie przydatne jest to w przypadku osób starszych i niepełnosprawnych. Urządzenie sprawdzi się także w sytuacji, gdy z łazienki korzystają małe dzieci, które mają problem, aby dosięgnąć do umywalki. Montaż bidetu ma sens w przypadku łazienek o odpowiednio dużej przestrzeni, ponieważ w celu wygodnego użytkowania wymaga on pozostawienia około 30 cm wolnego miejsca z obu stron oraz 60 cm z przodu. Właściciele małych łazienek nie muszą jednak rezygnować całkowicie z tego rozwiązania, gdyż klasyczny bidet można zastąpić poprzez montaż specjalnej armatury umywalkowej wyposażonej w małą rączkę natrysku, tak zwanej bidetki. Używa się ją, siedząc na toalecie, dlatego do niedawna wymagała umiejscowienia umywalki obok toalety. Obecnie poprzez możliwość zdalnego sterowania wystarczy jedno kliknięcie, aby uruchomić strumień wody. Inną propozycją są specjalne deski z funkcją myjąca oraz podobnie działające toalety. W celu zwiększenia funkcjonalności urządzenia warto zagospodarować miejsce w zasięgu ręki na środek myjący i wieszak na ręcznik.

Sposoby montażu bidetu

Bidety instalowane są bardzo podobnie do misek ustępowych. Z tego względu dzielą się na stojące, montowane za pomocą śrub do podłogi, oraz wiszące, wykorzystujące w tym celu stelaż podtynkowy. Do urządzenia należy zamontować także syfon oraz baterię bidetową, do której podłącza się przy użyciu wężyków przyłączeniowych oraz zaworów kątowych dostęp do zimnej i ciepłej wody. Jeżeli zdecydujemy się na bidet podwieszany przymocowany bezpośrednio do ściany, warto upewnić się, że ściana jest wystarczająco wytrzymała, a stelaż przeznaczony do odpowiedniej zabudowy – lekkiej lub ciężkiej. Korzyści tego rozwiązanie to oszczędność przestrzeni oraz możliwość regulacji wysokości urządzenia. Aby zapewnić odpowiedni komfort korzystania z bidetu, należy pozostawić około 30 cm wolnego miejsca po obu stronach oraz 60-65 cm z przodu. Dodatkową przestrzeń należy uwzględnić również w przypadku bidetów ze słuchawką. Na wybór odpływu do bidetu wpływ ma przepustowość, średnica oraz ilość miejsca do dyspozycji pod bidetem. W przypadku syfonu powinna być dostosowana do rodzaju bidetu i baterii bidetowej.

Funkcjonalność i estetyka w jednym

Wybierając bidet do łazienki, warto skompletować go z miską toaletową z jednej linii produktowej. Dzięki temu możemy mieć pewność, że całość zaprezentuje się niezwykle estetycznie ze względu na jednolity rozmiar, stylistykę oraz kolor. Duże znaczenie przy wyborze ma także wielkość i styl łazienki. Warto zwrócić uwagę na materiał wykonania bidetu, ponieważ wpłynie to na żywotność urządzenia. Najczęściej stosowana jest w tym celu ceramika nieszkliwiona lub szkliwiona, która charakteryzuje się większą odpornością na uszkodzenia i odbarwienia. Ceramika sanitarna nie tylko sprawdzi się w kwestii wytrzymałości, ale też działania środków chemicznych czy nagłej zmianie temperatur. Dodatkowo bidety mogą być pokryte ochronną powierzchnią, która zapobiega powstawaniu osadów i zanieczyszczeń oraz pomaga utrzymać urządzenie w czystości. Najpopularniejsze są bidety białe, jednak w wielu przypadkach istnieje możliwość wyboru innego koloru, na przykład w odcieniach beżu, granatu czy szarości – warto jednak zaznaczyć, że większość kolorowych modeli wymaga wcześniejszego zamówienia u producenta. Stosowane jest także różne wzornictwo – retro, geometryczna klasyka czy modernistyczne kształty. Niektóre modele bidetów można także skompletować ze specjalnymi pokrywami nadającymi aranżacji wyjątkowego charakteru lub deski, w celu zapewnienia większego komfortu użytkowania.

Bidet 2 w 1, czyli praktyczna i stylowa hybryda

W przypadku niewielkiej łazienki świetnym rozwiązaniem będzie bidet 2 w 1, czyli połączenie klasycznego bidetu z miską ustępową. To innowacyjne rozwiązania sprawi, że nie musisz inwestować podwójnej sumy, żeby mieć obydwa urządzenia w jednym miejscu. Spełniając oczekiwania najbardziej wymagających klientów, producenci ceramiki łazienkowej idą o krok dalej, oferując wersje z podgrzewanym siedziskiem oraz modele wyposażone w funkcje mycia z różnym natężeniem strumienia wody i zmienną temperaturą oraz wspomnianą wcześniej suszarką, sterowaną za pomocą pilota. Miska ustępowa z bidetem to idealna opcja dla każdego – tego typu rozwiązania w szczególności polecane są do łazienek, których użytkownikami są osoby starsze, niepełnosprawne, cierpiące na różnego rodzaju schorzenia (na przykład hemoroidy), a nawet dzieci.

Bidet wiszący czy stojący

Decydując się na zakup bidetu, z pewnością w pewnym momencie staniemy przed dylematem – jaki rodzaj bidetu najlepiej sprawdzi się w naszej łazience. Doskonałym rozwiązaniem do małej łazienki będzie model kompaktowy lub wspomniany wcześniej bidet 2 w 1 – obydwa urządzenia zajmą niewiele miejsca i doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach o nieregularnych kształtach. W przypadku dużych łazienek możemy wybierać pomiędzy bidetem stojącym a wiszącym – ten ostatni pozwala optycznie powiększyć przestrzeń oraz ułatwia codzienne sprzątanie, w tym mycie i odkurzanie. Tego typu rozwiązania są szczególnie polecane do nowoczesnych wnętrz, na przykład w stylu industrialnym lub skandynawskim. Bidet stojący z uwagi na nieco większy rozmiar nie nadaje się do montażu we wnękach i ciasnych przestrzeniach, za to rewelacyjne wpisuje się stylistykę wnętrz klasycznych oraz urządzonych w modnym ostatnio stylu retro.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment