Baterie wannowo - prysznicowe podtynkowe w Twojej łazience

Wybierając baterie prysznicowe lub wannowe do łazienki warto rozpatrzeć kilka propozycji. Baterie łazienkowe, a zwłaszcza te podtynkowe to element wbudowany na stałe, który utrudnia ponowny demontaż. Wybierając taką formę baterii łazienkowej należy kierować się nie tylko estetyką, ale również praktycznością, ponieważ ona zapewni jej wieloletnie użytkowanie. 

Jaką baterię wannowo - prysznicową wybrać?

Najczęściej można spotkać się z bateriami podtynkowymi prysznicowymi, rzadziej na rynku można spotkać baterie podtynkowe umywalkowe, wannowe, natryskowo - wannowe, a narzadziej bidetowe. Model baterii może być jednouchwytowy, łączy on ciepłą i zimną wodę lub dwuuchwytowy, który ma dwa pokrętła. Na rynku można znaleźć również baterie termostatyczne, które umożliwiają perfekcyjne ustawienie temperatury wody. Najważniejsze, aby kierować się dobrem wszystkich mieszkańców i dobrać odpowiednią baterię, która będzie podobała się wszystkim.

Baterie podtynkowe składają się z dwóch części, które są ze sobą połączone. Widoczny fragment baterii to część natynkowa, na którą składa się rozeta maskująca oraz dźwignia lub dwa pokrętła. Elemente ukryty to część podtynkowa, która znajduje się w ścianie, element ten podaje wodę do części natynkowej. Ukrycie elementu podtynkowego dodaje estetyczności łazience, natomiast montaż tego elementu musi zostać dokonany przed położeniem płytek w łazience.

Prawidłowy montaż baterii podtynkowej

Prawidłowe zamontowanie baterii podtynkowej daje gwarancję jej długiego użytkowania, bez konieczności jej naprawienia. Jednak mocowanie tego typu baterii jest nieco bardziej skomplikowane niż tradycyjnej baterii. Trzeba pamiętać, aby każdy element do siebie pasował i był odpowiednio przymocowany. To jest bardzo ważna kwestia w trakcie montowania, ponieważ pozwala uniknąć dodatkowych kosztów, takich jak skuwanie glazury, przy nawet niewielkich usterkach.

Coraz częściej wybiera się baterie podtynkowe natryskowe w łazienkach. Jest to rewelacyjne rozwiązanie w małych łazienkach, gdzie rezygnuje się z brodzika, a zastępuje liniowym odprowadzeniem wody i montuje się składane odpowiednio szklane drzwi. Całość sprawia, że łazienka zyskuje więcej miejsca do użytkowania. A bateria podtynkowa nie ogranicza ruchów podczas kąpieli. Wszystkie elementy natynkowe mocuje się po zakończeniu wszystkich działań wykończeniowych, dlatego warto przed położeniem płytek sprawdzić czy wszytko działa.

Kilka minusów baterii podtynkowych, o których warto wiedzieć

Baterie podtynkowe są bardzo pracochłonne w montażu, przy ich zakładaniu trzeba wykuć dodatkowe miejsce, aby wprowadzić instalacje hydrauliczną. Z tego powodu najczęściej montuje je się w nowych łazienkach, albo przy okazji gruntownych remontów, aby ponieść ich komfort i dodać trochę wolnej przestrzeni w łazience. Niestety przy usterkach takiej baterii trzeba liczyć się ze skuwaniem kafli, aby dotrzeć do miejsca awarii, co generuje dodatkowe koszta. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie zamontowanie wszystkich części i wybór wysokojakościowych materiałów.

Niektórzy producenci zadbali o to, aby po zdjęciu rozety maskującej było dojście do strefy podtynkowej, aby ułatwić naprawę baterii, jeśli taka sytuacja bęzie miałą miesce. Warto zwrócić na to uwagę przy wyborze baterii podtynkowej do łazienki. Dobrze jest też sprawdzić jakie elementy hydrauliczne należy dokupić do odpowiedniego modelu baterii, co podnosi znacznei koszt instalacji. Koszt baterii podtynkowej jest wyższy od baterii tradycyjnej, a przy dodatkowych kosztach instalacyjnych trzeba przeliczyć co jest priorytetem przy projektowaniu łazienki.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment