Baterie prysznicowe z termostatem i bez- czy skusić się na dodatkową funkcję?

Baterie prysznicowe to już nie tylko podstawowa konstrukcja z dwoma lub jednym pokrętłem. Obecnie rynek z wyposażeniem łazienek jest na tyle rozwinięty, że nawet w kwestii baterii prysznicowych spotkamy się z dodatkowymi funkcjami. Warto zatem przemyśleć decyzję.

Baterie prysznicowe bez termostatu

Długo na rynku gościły klasyczne baterie prysznicowe - o prostych, opływowych kształtach, z dwoma pokrętłami, niczym niewyróżniające się ani w kwestii wyglądu, ani posiadanych funkcji. W miarę upływu czasu technika poszła do przodu, a wychodząc naprzeciw potrzebom ludzi zabieganych, zaczęto udoskonalać baterie prysznicowe.

Na chwilę obecną, większość z tych produktów posiada jeden uchwyt lub pokrętło, którymi możemy regulować intensywność lecącego strumienia oraz temperaturę wody. I tak właśnie działają podstawowe baterie prysznicowe, które nie zostały wyposażone w funkcję termostatu. Aby uzyskać ciepłą wodę, musimy przekręcić korek lub pokrętło zgodnie ze wskazaniem na strumień ciepły i poczekać chwilę aż stopniowo się nagrzeje. Analogicznie, chcąc zmienić temperaturę wody, przekręcamy w jedną lub drugą stronę.

Klasyczne baterie bywają problematyczne, ponieważ ich pokrętła są niezwykle czułe. A to z kolei oznacza, że bardzo szybko możemy osiągnąć wodę, która będzie dla nas za ciepła lub zbyt zimna. Jeśli ktoś ma “ciężką” rękę, stosowanie takiej baterii będzie dla niego problemem.

Baterie prysznicowe z termostatem

Istnieje wiele osób, które lubią określoną temperaturę wody pod prysznicem, a ciągłe kręcenie pokrętłem lub korkiem za każdym razem staje się dla nich coraz bardziej uciążliwe. To właśnie dla tej grupy użytkowników, stworzono baterie prysznicowe z termostatem.

Termostat to nic innego jak urządzenie, które utrzymuje zadaną mu temperaturę dzięki zamontowaniu w nim układów sterujących. Dlatego też, w bateriach prysznicowych z funkcją termostatu, występują zazwyczaj dwa korki lub uchwyty. Jednym z nich regulujemy natężenie płynącego strumienia, drugim zaś jego temperaturę.

Baterie prysznicowe z termostatem mają szeroką skalę temperatur, które możemy w prosty sposób ustawiać. Zupełnie niepotrzebne będzie tutaj wyczucie ani kilkukrotne regulowanie tak jak w klasycznych bateriach.

Baterie prysznicowe z tego typu funkcją to bez wątpienia wygodne rozwiązanie. Termostat możemy pozostawić ustawiony na konkretną wartość temperatury, do której nagrzeje się woda po uruchomieniu baterii. Jest to idealne rozwiązanie dla osób niemających czasu ani dużych pokładów cierpliwości, aby regulować temperaturę za pomocą dźwigni.

Zadbaj o swoje potrzeby

Kwestia tego, na jaką baterię prysznicową się zdecydować bez wątpienia zostanie niezwykle dyskusyjna. Każdy z nas bowiem kieruje się nieco innymi pobudkami, wybierając określony model.

Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jakie mamy potrzeby. Jeśli wiemy, że jesteśmy niezwykle zabiegani, a wchodząc wieczorem pod prysznic, chcielibyśmy maksymalnie się zrelaksować bez uciążliwego kręcenia uchwytem w lewo i prawo - warto rozważyć zakup baterii z funkcją termostatu. Jednakże, jeśli nie robi nam różnicy w jaki sposób regulujemy temperaturę wody, a termostat jest dla nas przyjemnym, lecz nie do końca koniecznym wydatkiem, powinniśmy się zastanowić czy aby na pewno jest on nam potrzebny.

Baterie z termostatem będą oczywiście odpowiednio droższe od tych nieposiadających tej funkcji. W takich kwestiach jak relaks po całym dniu, z którym będziemy mieli styczność każdej doby, nie powinniśmy jednak zbytnio oszczędzać. Baterii prysznicowych nie wymienia się codziennie, a jeśli mamy każdego dnia mieć pretensje do samego siebie, warto wydać nieco więcej i zapewnić sobie oczekiwany stopień komfortu.

Oszczędność, pomimo drogiego rozwiązania

Tak jak wcześniej zostało to wyjaśnione, baterie prysznicowe z termostatem charakteryzują się tym, że są zdecydowanie droższe od tradycyjnych modeli. Jest to jednak jeden wydatek, który z całą pewnością się zwróci. Jak to możliwe? Otóż wyobraźmy sobie sytuację, w której wchodzimy pod prysznic i od razu ustawiona jest idealna temperatura wody. Zamiast stać przy pokrętle i niejednokrotnie przez wiele minut ustawiać odpowiedni strumień i temperaturę wody (która bez przerwy się leje), od razu można przystąpić do mycia się. Jest to naprawdę duże ułatwienie, a do tego spora oszczędność - nie tylko czasu, ale i pieniędzy. Dowodem na to będą rachunki za wodę. Można się naprawdę zdziwić, że nagle do zapłaty jest dużo mniejsza kwota niż dotychczas!

Dla kogo baterie prysznicowe z termostatem?

Są one dedykowane w głównej mierze ludziom, u których występują nagłe zmiany ciśnienia, czy temperatury wody. Przykładowo, dzieje się to podczas gdy następuje dodatkowy pobór wody przez urządzenia (pralka, zmywarka itp.) albo odkręcenie kranu w drugim końcu mieszkania. Może to być bardzo irytujące podczas kąpieli. Rozwiązaniem tego jest zamontowanie baterii prysznicowej z termostatem, który ureguluje i zapobiegnie gwałtownym zmianom temperatury wody.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment