Bądź pewien swojego wyboru - moduły podtynkowe

Baterie wannowo - prysznicowe podtynkowe ukrywają mechanizm sterujący, a na zewnątrz znajduje się część, która zdobi łazienkę. Wszystkie moduły, które zostają ukryte w ścianie są bardzo ważne i nie mogą być pominięte podczas wyboru w czasie zakupów. Są nieodzownym elementem, który sprawia, że zabudowa podtynkowa będzie służyła wiele lat.

Elementy podtynkowe

Baterie podtynkowe można zamontować w niemal każdym miejscu, które sobie wybierzemy, choć konieczne będzie wykucie dodatkowych bruzd. Dlatego baterie podtynkowe montuje się w czasie generalnego remontu, lub w nowych mieszkaniach. Elementy podtynkowe montowane są na stałe i sterują strumieniem wody.

Moduł z podłączeniem do instalacji wodnej pasuje do dwóch rodzajów elementów natynkowych: wannowej i prysznicowej. To rozwiązanie pozwala na łatwą zmianą zwykłej baterii natynkowej na  model z termostatem, bez konieczności mocowania nowego systemu podtynkowego. Moduł z podłączeniem do instalacji wodnej i mieszaczem bądź termostatem; zazwyczaj pasuje do jednego modelu baterii natynkowej. Uniwersalny moduł podtynkowy jest produkowany niemalże przez każdego producenta. Pasuje do każdej baterii, ale tylko tego samego producenta. Produkowane są zazwyczaj w dwóch wersjach: pasujące to termostatu lub mieszacza.

Co trzeba wiedzieć podczas montażu

Przed rozpoczęciem montażu należy sprawdzić grubość ściany, na której będzie montowany system podtynkowy. Zdarzają się sytuacje, iż ściana jest nie wystarczająco gruba i należy nadbudować ją kilkoma bloczkami betonu komórkowego. Głębokość na jaką buduje się baterie podtynkowe to 6 centymetrów do 12 centymetrów. Otwory w ścianie trzeba przygotować na rury z ciepła wodą i zimną. Powinno znaleźć się w niej także miejsce na element podtynkowy.

Powinno wykonać się także wykonać bruzdy na sieć połączeń wody ciepłej i zimnej, które będa doprowadzone do mijesca montażu wylewki, deszczownicy lub dyszy. Po zakończeniu montażu należy wyrównać powierzchnię bruzd i wyrównać powierzchnię ścian. Niekiedy zdarza się zamontować zespół podtynkowy za głęboko, wtedy przyda się zestaw przedłużający, aż do 14 centymetrów. Aby wygodnie brać prysznic, albo kąpiel w wannie należy baterie zaontować na odpowiedniej wysokość. Przyjmuje się, że optymalnie sprawdza się 110 centymetrów od podłogi w kabinie prysznicowej, a przy wannie 20 centymetrów o rantu wanny. Ważne jest też to, że maskownice i inne elementy montuje się po zakończeniu wszystkich prac wykończeniowych.

Niezbędne inwestycje

Baterie podtynkowe dostępne na rynku są w rzeczywistości droższe od tradycyjnych baterii. Jednak można znaleźć i takie, których cena jest zbliżona. Szukając nowoczesnego rozwiązania do łazienki warto zainwestować w droższe rozwiązanie, ponieważ daje taka inwestycja większą gwarancję użytkowania przez wiele lat. To samo stosuje się przy wyborze modułów podtynkowych, choć cena zazwyczaj dotyczy elementów natynkowych, które są specjalnie wykończone, natomiast mechanizmy podtynkowe są zazwyczaj takie same jak w innych bateriach wannowo - prysznicowych. Jednak należy wybierać, te które dają gwarancję bezpieczeństwa.

Instalacje podtynkowe i baterie podtynkowe to rzecz wysublimowanego gustu. Minimalistyczne baterie dodają klasycznego stylu w łazience, ale są trudniejsze w montażu i serwisowaniu. Wszystko zależy od tego czego oczekujemy od baterii łazienkowej. Baterie podtynkowe są wykonane na wysokim poziomie i stają się elementem dekoracyjnym, ponieważ zasłaniają resztę elementów. Jedno jest pewne - warto wybierać produkty znanych producentów i dobrej jakości, co zapewnia wieloletnie użytkowanie. Baterie i moduły są elementami, które służyć wiele lat i czym lepsze są tym rzadziej trzeba je remontować i wymieniać.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment