Termostat grzejnikowy - jak wybrać?

Termostat w Twoim grzejniku jest niezwykle ważnym urządzeniem, ponieważ pozwala dostosować temperaturę pomieszczenia idealnie do Twoich potrzeb. Dzięki dobrze dobranemu termostatowi możesz też sporo zaoszczędzić. Chcesz się dowiedzieć, jak kupić dobry termostat? Dobrze trafiłeś.

Co to jest termostat

Termostat to element grzejnika, który reguluje dopływ ciepłej wody do urządzenia. Termostat otwiera i zamyka zawór wody w zależności od temperatury panującej w pomieszczeniu. W zależności od tego, jaką temperaturę ustawisz na termostacie, będzie on regulował ilość cieczy w urządzeniu, tak by dostosować temperaturę otoczenia do ustawień.

W starym budownictwie instalowano kaloryfery niewyposażone w termostat, co sprawiało, że regulacja temperatury była niemożliwa. Dlatego też w mieszkaniach często było za gorąco i w zimie konieczne było otwieranie okien. Dzięki zastosowaniu termostatu możesz dowolnie regulować panującą w domu temperaturę, dzięki czemu zadbasz o swój komfort termiczny i zaoszczędzisz na podgrzanej wodzie. Jeśli Twoje kaloryfery nie mają termostatu, dobrym pomysłem jest jego zamontowanie dla własnej wygody i oszczędności.

Jak działa termostat

Zawór termostatyczny jest złożony z głowicy oraz zaworu grzejnikowego. Głowica zamyka i otwiera zawór, regulując ilość wody, jaka wpływa do grzejnika. Temperaturę ustawia się na głowicy termostatu. W większości grzejników temperaturę symbolizują cyfry od 1 do 5 i kręcąc głowicą, możesz ustawić wybraną wartość. Zwykle temperaturę 20 stopni oznacza cyfra 3, a jeśli ustawisz termostat w pozycji oznaczonej płatkiem śniegu, to będzie utrzymywał minimalną bezpieczną temperaturę w grzejniku, zwykle około 5 stopni.

Można także kupić termostat elektroniczny. Wersja elektroniczna jest znacznie bardziej precyzyjna niż wersja analogowa, ponieważ możesz wpisać dokładną, pożądaną przez siebie temperaturę w pomieszczeniu. Oczywiście każdy termostat ma również czujnik temperatury, którym mierzy jej wartość w pomieszczeniu. Im dokładniejszy pomiar, tym precyzyjniej możesz regulować temperaturę w mieszkaniu.

Bardzo ważne jest, by czujnika temperatury niczym nie zakrywać ani nie zastawiać meblami miejsca, w którym się znajduje. Jeśli to zrobisz, to „oszukasz” czujnik, który będzie wskazywał wyższą temperaturę niż ta, która rzeczywiście panuje w pomieszczeniu, a w konsekwencji nie będzie prawidłowo regulował przepływu wody do grzejnika.

Rodzaje termostatów

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów zaworów, więc możesz wybrać taki, który najlepiej pasuje do Twoich potrzeb. Najbardziej popularne są takie, które możesz spotkać przy większości kaloryferów, np. w mieszkaniach w bloku. Są to termostaty, których wszystkie elementy znajdują się w jednym miejscu i są umieszczone bezpośrednio na wpływie do kaloryfera. Takim termostatem każdy bez trudu może ręcznie ustawić temperaturę. Jest to dobre rozwiązanie w miejscach, w których nie ma problemu z dostępem, nie panują tam przeciągi, a czujnik nie jest niczym zastawiony ani zakryty. To najtańsze i najpopularniejsze termostaty, które sprawdzą się, jeśli nie masz specjalnych potrzeb.

Jeśli Twoje pomieszczenie jest duże lub kaloryfer znajduje się w miejscu narażonym na przeciągi, warto zdecydować się na termostat z czujnikiem działającym zdalnie. Taki czujnik możesz umieścić w wybranym miejscu pomieszczenia (przyjmuje się, że powinno być to najchłodniejsze miejsce), a on będzie przekazywał informację zdalnie do głowicy regulującej dopływ wody do grzejnika. To dobre rozwiązanie także wtedy, jeśli dostęp grzejnika jest utrudniony, ponieważ np. wisi wysoko na ścianie.

Jeśli Twój kaloryfer ma nietypowy kształt lub znajduje się w problematycznym miejscu, możesz dopasować do niego termostat przeznaczony do zadań specjalnych. Wyróżniamy zawory proste, osiowe, narożnikowe i kątowe. Jeśli masz wątpliwości, jaki będzie pasował do Twojego grzejnika, to najlepiej skonsultuj się z fachowcem, który pomoże Ci w wyborze najlepszej opcji.

Jak korzystać z termostatu

Termostat jest urządzeniem nieskomplikowanym w swoim działaniu, jednak, aby wykorzystać go w prawidłowy sposób, należy pamiętać o kilku zasadach jego używania. Przede wszystkim, nie zmieniaj zbyt szybko ustawień temperatury. Wiele osób popełnia błąd, ustawiając maksymalną temperaturę na termostacie, jeśli w pomieszczeniu zrobi się chłodniej. W ten sposób grzejnik wcale nie nagrzeje się szybciej, tylko temperatura będzie stopniowo rosła do wartości maksymalnej i w mieszkaniu zrobi się po prostu za gorąco.

Podobnie jest w przypadku wietrzenia pomieszczenia. Jeśli otwierasz okno, każdorazowo obniż temperaturę na termostacie. Jeśli tego nie zrobisz, czujnik odbierze spadek temperatury i kaloryfer będzie cały czas zwiększał moc. Jest to nieoszczędne i sprawi, że w pomieszczeniu po zamknięciu okna będzie za gorąco. Jeśli wychodzisz na dłużej z mieszkania, możesz obniżyć nieco temperaturę na termostacie, a zwiększyć ją po powrocie do domu. Grzejnik dość szybko reaguje na wskazania termostatu i w niedługim czasie się nagrzeje.

Stosując tych kilka prostych zasad, będziesz mógł cieszyć się maksymalnym komfortem termicznym w swoim mieszkaniu.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment