W jaki sposób należy czyścić kabinę prysznicową?

Kabina prysznicowa o wymiarach 100 na 100 centymetrów, a także inne produkty tego rodzaju w różnych kształtach i rozmiarach wymagają odpowiedniej pielęgnacji, aby estetycznie się prezentowały i służyły swoim użytkownikom przez długi czas. Nalot z mydła czy kamienia można usunąć za sprawą odpowiednich środków chemicznych bądź domowymi sposobami.

Ocet bądź soda oczyszczona z wodą utlenioną

Aby dostatecznie doczyścić kabinę prysznicową z wszelkich zabrudzeń za pomocą octu należy przygotować mieszankę, na którą składa się woda oraz ocet w proporcjach 1:1. Bardzo dobrze usunie ona osad powstały z kamienia czy mydła. Można jej używać do czyszczenia ścianek oraz kafelków. Należy nałożyć ją na zanieczyszczoną powierzchnię, a następnie zmyć po około 15 minutach za pomocą szmatki i spłukać wodą. Kolejną czynnością jest przetarcie tego miejsca przy użyciu suchej ściereczki. Korzystanie z takiego roztworu nie sprawia, że szkło matowieje, a płytki ulegają odbarwieniu.

Za pomocą octu można również doczyścić brud, a także kamień, który zalega w szynach. Natomiast soda oczyszczona z wodą utlenioną znakomicie zwalczy grzyby i pleśń nagromadzoną w szczelinach. Na fragmenty takiej zakażonej powierzchni należy nałożyć sodę, a następnie dokładnie oczyścić to miejsce po upływie 10-15 minut. Kolejnym krokiem jest polanie wodą utlenioną czyszczonej sodą powierzchni i pozostawienie aż wchłonie. To niezbędny krok, ponieważ soda nie jest w stanie samodzielnie pozbyć się grzybów.

Środki chemiczne

Środki chemiczne przeznaczone do mycia kabiny prysznicowej są w stanie świetnie doczyścić nawet ciężkie zabrudzenia. Występują w sklepach w postaci sprayu. Po ich zastosowaniu należy przetrzeć powierzchnię kabiny przy pomocy ściereczki bądź gąbki. Jednakże silnie działające detergenty mogą zagrażać zdrowiu użytkowników. W ich składzie znajduje się kwas chlorowodorowy, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie początkowe użycie zakupionego środka chemicznego na niewielkiej powierzchni kabiny prysznicowej.

Należy pamiętać o tym, aby nie czyścić kabiny przy pomocy środków ścierających, do których należą między innymi pasty. Doczyszczą one każdy fragment produktu, ale mogą porysować ścianki, tworząc efekt mikrozarysowań. W takich miejscach gromadzą się bakterie. Niedopuszczalne do procesu czyszczenia są również gąbki zmywakowe czy szczoteczki. Należy w tym celu korzystać z bawełnianych ściereczek. Nie powodują one zarysowań, a także znakomicie usuwają zabrudzenia. Dlatego przed rozpoczęciem czyszczenia kabiny trzeba odpowiednio dobrać środki i przyrządy do wykonania tej czynności.

W jaki sposób zapobiegać tworzeniu się drobnoustrojów na powierzchni kabiny prysznicowej?

Kabina prysznicowa to idealne miejsce dla rozwoju drobnoustrojów, które przeważnie gromadzą się na powierzchniach zawilgoconych i pozbawionych dostępu do wentylacji. Zalecane jest zatem otwieranie kabiny po każdym skorzystaniu z prysznica. Poza tym każdy użytkownik powinien systematycznie wietrzyć pomieszczenie łazienkowe, jeżeli rozkład mieszkania czy domu pozwala na tego rodzaju czynność. Dzięki takim działaniom łazienka w dużo szybszym czasie będzie osuszona. Natomiast osadu powstałego z mydła czy kamienia można pozbyć się w wyniku impregnacji szyb.

W ofercie sklepów można znaleźć dużą liczbę środków chemicznych, między innymi w postaci preparatów impregnujących czy odżywek przeznaczonych do kabin prysznicowych wyprodukowanych ze szkła. Każdy użytkownik takiego produktu powinien stosować je raz w ciągu trzech miesięcy. Za ich sprawą mikrowgłębienia zostaną odpowiednio wygładzone. Wówczas woda dużo szybciej spływa z kabiny prysznicowej, co powoduje, że nagromadzenie osadu jest mniejsze. Do każdego czyszczenia warto zaopatrzyć się również w rękawice ochronne.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment