- Kategoria: Dbamy o łazienkę
- Autor: 123Łazienka
- Dodano:
W Twoim domu panuje wzorowy porządek, który wywołuje zachwyt w odwiedzających Cię osobach? Pomimo otaczającej Cię nieskazitelnej czystości w Twoich czterech ścianach może pojawić się nieproszony gość.Widok wijącego się rybika w mieszkaniu z pewnością nie wywoła uśmiechu na twarzach domowników. Jeżeli dzielisz swoją przestrzeń z owadem, którego połyskujący, srebrny odwłok zakończony jest długimi czułkami, możesz być pewien, że masz do czynienia z rybikiem cukrowym.
Dowiedz się więcej o rybiku cukrowym
Rybik cukrowy, ze względu na pokrywające go łuski, nazywany jest również srebrzykiem. W krajach anglojęzycznych, dzięki nietypowemu odcieniowi jego odwłoka, owad ten określany jest mianem silverfish. Rybiki są robakami pełzającymi, należą do grupy owadów bezskrzydłych. Rybik cukrowy żywi się wszystkim, co w swoim składzie zawiera cukry, skrobię, białko, a nawet celulozę. W jadłospisie tego nieproszonego gościa znajdują się resztki ludzkiego jedzenia oraz przedmioty codziennego użytku, takie jak papier toaletowy, gazety i książki. Rybiki cukrowe mogą nawet konsumować tapetę w Twoim domu. Pomimo ich destrukcyjnego wpływu na różnego rodzaju przedmioty, rybiki cukrowe nie stanowią dla człowieka zagrożenia. Ze względu na ich budowę nie są w stanie nas ugryźć. Te nielubiane insekty nie przenoszą również żadnych chorób.
Warunki uwielbiane przez rybiki
Ciemne, ciepłe i wilgotne miejsca to idealna przestrzeń bytowa dla tego niechcianego gościa. Nic więc dziwnego, że rybik cukrowy chętnie odwiedza łazienki w blokach, które często pozbawione są okna. W tym pomieszczeniu znajdują się również atrakcyjne dla tego robaka przedmioty. Srebrzyki są aktywne przede wszystkim w nocy. Za dnia ukrywają się przed naszym okiem w takich miejscach jak rury, szczeliny między płytkami oraz różnego rodzaju szafki. Pojawienie się w domu rybika cukrowego może być spowodowane przez zbyt mały dostęp świeżego powietrza do pomieszczenia lub nagły, miejscowy wzrost wilgoci – dlatego tak ważne jest, aby nie pozostawiać mokrych ścierek na podłodze. Rybiki są też często spotykane w kuchniach, gdzie są zwabione przez rozsypany ryż czy też mąkę. Jeżeli odkryjesz, że w Twoim domu zamieszkał rybik cukrowy, niezwłocznie podejmij działanie. Ten niepozorny, mały lokator może być powodem wielu szkód w Twoim domu.
Jak pozbyć się niechcianego gościa
Jeżeli chcesz skutecznie wyprosić rybika cukrowego z Twojego domu, zacznij od zmiany warunków panujących w zamieszkałym przez niego pomieszczeniu. Pierwszym krokiem, zbliżającym Cię do usunięcia srebrzyka z kuchni czy też łazienki, jest dokładne ich wysprzątanie. Użyj w tym celu odkurzacza, a następnie umyj podłogę. Pamiętaj, że zbyt duża wilgotność mopa może zadziałać odwrotnie do Twoich zamiarów. Postaraj się zwiększyć dostęp świeżego powietrza do danego pomieszczenia. Możesz to osiągnąć poprzez częste wietrzenie mieszkania. Niezwykle pomocne okazuje się regularne sprawdzanie stanu wentylacji. Obniży to również temperaturę panującą w pomieszczeniu, co z pewnością nie spodoba się owadowi i sprawi, że dane miejsce stanie się dla niego mniej atrakcyjne. W tym celu rozważ zainstalowanie specjalnego wentylatora, a nawet pochłaniacza wilgoci. Regularnie sprawdzaj stan rur i kranów – wszystkie, nawet najmniejsze przecieki są jak zaproszenie dla rybików. Walka z tymi insektami często wiąże się z koniecznością odgrzybiania mieszkania. Nie zapomnij o uszczelnieniu wszystkich ubytków, które mogą stanowić kryjówkę dla rybika. Są to między innymi szczeliny w podłodze.
Domowe sposoby na walkę z rybikiem cukrowym
Te posrebrzane owady nie lubią ostrych zapachów – weź to pod uwagę w czasie ich wytępiania. Sięgnij do swojej kuchennej szafki i stwórz mieszankę odstraszającą rybiki cukrowe. Intensywna woń cytryny stanie się Twoim wiernym towarzyszem w walce. Sok z tego cytrusa zmieszaj z wodą, a następnie przetrzyj nim podłogę w danym pomieszczeniu. Jeżeli nie jesteś fanem cytrynowego zapachu, do walki z rybikiem użyj lawendy. Inne naturalne środki, które okażą się pomocne w osiągnięciu celu, a jednocześnie mogą się znaleźć w Twojej kuchni, to miłorząb, cynamon, goździki, rozmaryn. Przyprawy te możesz rozstawić w miejscach szczególnie lubianych przez insekty. W Twoim domu mieszka kot? To zwierzę jest naturalnym wrogiem rybików cukrowych i z pewnością okaże się doskonałym pomocnikiem w czasie wypędzania tego insekta.
Broń ostateczna
Jeżeli domowe sposoby nie przyniosły efektów w walce z rybikami cukrowymi, sięgnij po gotowe pułapki, które pomogą Ci odłowić rybiki. Nie zapominaj o środkach chemicznych, które są niezwykle skuteczne w działaniu. Szczególnie polecane są preparaty na bazie wody. Są one przyjazne dla człowieka i bezwonne, a ich cena zwykle jest przystępna. Jeżeli wszystkie z wyżej wymienionych metod zawiodły, skorzystaj z usług profesjonalnej firmy, zajmującej się tym na co dzień. Z pomocą profesjonalistów raz na zawsze pozbędziesz się nieproszonego gościa, wyganiając go za progi Twojego domu.
Komentarze