Jak usunąć pleśń i grzyby w łazience

W czasie relaksującej kąpieli zauważyłeś czarną plamę w rogu pomieszczenia, która szpeci Twoją designerską łazienkę? Nie panikuj! Prawdopodobnie w Twoim domu zamieszkały takie mikroorganizmy jak pleśń i grzyby. Obecność nalotu w odcieniu czerni bądź zieleni na elementach wyposażenia łazienki powinna skłonić Cię do natychmiastowego działania. Pleśń i grzyby, które dopiero wprowadziły się w Twoje cztery ściany, będą podatne na wytępienie. Nie dopuść do powstania dużych wykwitów, gdyż ich pojawienie się jest równoznaczne z dużym wysiłkiem i dużymi nakładami finansowymi. Rozpoznaj wroga i podejmij skuteczną walkę.

Dlaczego w Twojej łazience pojawiła się pleśń i grzyby

Warunki panujące w łazience różnią się od tych cechujących pozostałe pomieszczenia domowe. Długie, gorące kąpiele, mokre ręczniki oraz suszenie prania sprzyjają zwiększeniu wilgotności powietrza. Wysoka temperatura połączona ze słabą wentylacją sprawia, że Twój pokój kąpielowy stał się idealnym miejscem dla rozwijających się pleśni i grzybów. Mieszkania w blokach są często wyposażone w łazienki bez okien. Znikoma cyrkulacja powietrza i zaduch w pomieszczeniu to czynniki bezpośrednio wpływające na pojawienie się nieproszonych gości w postaci nieestetycznych nalotów. Czarne, zielone, brązowe, a nawet białe plamki można zauważyć w rogach pomieszczenia, pod prysznicem i między kafelkami. Intensywny rozwój tych mikroorganizmów jest zauważalny przede wszystkim w czasie pogarszającej się pogody jesienią i zimą. Niska temperatura nie zachęca domowników do regularnego wietrzenia domu. W obawie przed wyziębieniem czterech ścian zapominamy o zachowaniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Pleśń grzyby atakują elementy wyposażenia łazienki, przez co tracą one na atrakcyjności. Łazienka, w której obecne są pleśń i grzyby, nie wygląda czysto, nawet po kilkugodzinnym sprzątaniu.

Negatywny wpływ pleśni i grzybów na zdrowie domowników

Wykwity kontrastujące ze śnieżnobiałymi ścianami pokoju kąpielowego nie tylko szpecą wystrój wnętrza. Obecność pleśni i grzybów ma negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie osób, które dzielą swoją przestrzeń z tymi mikroorganizmami. Ten nieproszony gość jest szczególnie niebezpieczny dla osób cierpiących na alergię. U osób dotkniętych tą dolegliwością zauważalne są reakcje obronne organizmu, które utrudniają codzienną egzystencję. Pleśń i grzyby, które rozwijają się w Twoim domu, mogą powodować u lokatorów objawy podobne do takich przypadłości jak grypa. Objawy wywołane przez pleśń i grzyby to ból głowy, katar, kaszel, zapalenie zatok, ogólne zmęczenie organizmu, podrażnienia oczu, wysypka i wiele innych. Pleśń i grzyby osadzone w kącie łazienki przedostają się do powietrza, którym oddychasz, co powoduje liczne problemy ze zdrowiem. Te mikroorganizmy mają również wpływ na rozwój różnych nowotworów, dlatego tak ważne jest, aby nie bagatelizować nieestetycznych plam widocznych na ścianach w Twoim domu.

Produkty codziennego użytku, które pomogą Ci w walce z grzybami i pleśnią

Dobranie odpowiedniej metody do walki z pleśnią jest zależne od stopnia rozwinięcia mikroorganizmów w Twoim domu. Jeżeli nalot w rogu wanny jest powierzchowny, wypróbuj domowe sposoby, które pomogą Ci wypędzić wroga. To rozwiązanie bez wątpienia przypadnie do gustu osobom, które nie przepadają za używaniem żrących środków chemicznych. Produktem, który stanie się Twoim wiernym towarzyszem w czasie czyszczenia zakamarków pomieszczenia jest pasta do zębów. Jej antybakteryjne oraz wybielające działanie w połączeniu ze specjalną szczoteczką i wysiłkiem może zdziałać cuda. Nanieś pastę na wykwit pleśni i grzybów, których chcesz się pozbyć i dokładnie je wyszoruj. Jesteś zwolennikiem rozwiązań przyjaznych dla środowiska naturalnego? W walce z nieestetycznymi plamami pomoże Ci cytryna. Wyciśnij sok z tego cytrusa w miejscu pojawienia się zabrudzeń i pozostaw go na kilkanaście minut. Po tym czasie sok z cytryny wetrzyj w fugę za pomocą szczoteczki. Ten naturalny środek do czyszczenia cechuje się działaniem zbliżonym do pasty do zębów. Zadowalające efekty w wypędzaniu wroga przynosi również roztwór wody z octem, proszek do pieczenia, a nawet płyn do mycia naczyń.

Zwalczaj przyczyny, nie objawy

Jeżeli wykwit pleśni i grzybów w Twoim domu jest rozległy, niezbędne będzie użycie odpowiednich środków. Wyczyść dokładnie zainfekowaną fugę lub silikon, po czym przystąp do usuwania wypełnienia. W tym celu możesz użyć specjalnego noża. Pamiętaj, że prawidłowe zerwanie fug wymaga przygotowania i doświadczenia. Nie czujesz się na siłach, aby podjąć się tej czynności? Poproś wprawioną osobę o pomoc. Gdy pozbędziesz się już miejsc zajętych pleśnią bądź grzybem, zdezynfekuj je specjalnym środkiem chemicznym, który zakupisz w większości sklepów. Po tej czynności możesz przystąpić do ponownego położenia fug. Chcesz pozbyć się pleśni i grzybów raz na zawsze? Do wypełnienia szczelin między kafelkami użyj fugi odpornej na działanie wilgoci. W ten sposób uniemożliwisz rozwój pleśni i grzybów we wcześniej zajętym przez nie miejscu.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment